Jsem šťastný, přiznal Hovězák. Součástí životního kroku je i památka na největší úspěch českého MMA

Byl dojatý, možná trochu unavený, ale hlavně byl šťastný. Pro všechny kolem se pár hodin rozdával. Trenér Jaroslav Hovězák v pondělí otevřel gym 119 MMA. Jeden z životních snů se mu právě zhmotnil. Teď vidí před sebou dlouhou cestu, rád by vychovával bojovníky, sportovce, kteří budou vyznávat kodex Bušidó. V pondělí od 18 hodin proběhl první oficiální trénink v novém brněnském gymu, který je součástí NewParku. Nechyběl ani Jiří Procházka, který je s Jaroslavem Hovězákem už léta spjat. "Jsem šťastný," nestyděl se trenér přiznat pro kaocko.cz. Dvě slova, která vystihla vše. Teď začíná další kapitola jeho života.

Součástí gymu je také zasklené triko z historické akce UFC 275, kde Procházka získal titul. První historický pro české MMA. Triko od krve, neprané. Smíšená krev bojovníků z titulové bitvy v Singapuru, kde zvítězil v infarktovém boji český bojovník nad Brazilcem Gloverem Teixeirou. Kus neředěné historie českého MMA.

Jste šťastný?

Jsem nesmírně šťastný. Tohle jsem si v životě vždy přál, teď se mi to splnilo. Šel jsem za tím strašně dlouho a konečně je to tady.

Dojetí je na vás vidět…

Jo, je to strašná změna v životě. Doteď jsem nějak pracoval, trénoval. Teď se to zlomilo v tom, že chci jen trénovat. Samozřejmě práci mám, která mě živí, ale toto je příjemné s užitečným, toto mě bude bavit i živit. Člověk by měl v životě dělat to, co ho baví. Když to bude dělat srdcem, pak se vše dobré dostaví.

Co je cílem gymu 119 MMA?

Cílem je vychovávat lidi, sportovce. Já v tom vyrůstal, chybí mi tu režim, řád, proto jsem dole dal na zeď kodex Bušidó. Ctít rodiče, ctít stáří, být slušný, mluvit pravdu a dělat to srdcem. Jestli přijde časem další bojovník UFC, to se uvidí. Rád bych těm lidem, kteří tu budou trénovat, pomohl všemi prostředky, které mám. Budeme tu samozřejmě i pro lidi, kteří si chtějí jen zacvičit a mít radost ze života. Nebudu to rozlišovat, tady to bude pro všechny. Je tu takové zázemí, které nemá moc gymů a tělocvičen.

Bude v novém gymu trénovat i Jiří Procházka?

Ano. Dělal jsem to i pro Jiřího. Jiří je samostatná jednotka s Martinem (Karaivanovem), je to pořád kmenový člen Jetsaam gymu. S Martinem jsme tým a chci spolupracovat i s Martinem tady. Jiří tu už trénoval, má tu super podmínky. Když jsem to tady dělal, tak jsem to s ním konzultoval, protože nemáme vztah jen trenér - zápasník, ale máme spolu super vztah. Konzultoval jsem s ním, co by se mu líbilo. Máme to nejlepší tatami na světě, soutěžní klec. Měl jsem to štěstí, že jsme s Jiřím viděli Thajsko, Japonsko, Ameriku, tam jsme viděli trendy, prošel jsem tam gymy. Když se podívám na videa, jak Strickland trénuje s Pereirou v Teixeira gymu, tak on to má poloviční a přitom tam jsou ti nejlepší fighteři na světě. Inspiroval jsem se v Xtreme Couture, u Teixeiry. Mrzí mě, že ty prostory nejsou větší, abychom tady postavili přesný UFC oktagon pro Jirku a další fightery. Začínáme, když to dobře rozjedeme, třeba ještě něco dalšího postavíme.

Proč název 119 MMA?

Je to dlouhá cesta. Když se podíváš na naše stará trika, kdy jsme jezdili ještě do Japonska, tak Jiří je BJP, já 119, Martin 73. 119 tělo skály, knížka Go Rin No Šo, Miyamoto Musashi strana 119. Tohle číslo mě provází životem. Ještě před dvaceti lety jsem tu knížku měl a tělo skály, pevná a nepohnutelná mysl, máš cestu a cíl. Je to o té cestě, 119 je cesta. 11.9. má narozeniny můj syn, dneska má šestnáct let (v pondělí). Neplánoval jsem to, je to shoda okolností, to číslo vidím a slyším všude.